Projekty ze života: Jan Hájek o Zážitky.cz, koncertu v balónu a dalších projektech

Mira Vlach & Projektový klub
5 min readOct 4, 2021

V nepravidelné sérii Projekty ze života přináším postupně rozhovory, jejichž hlavním cílem je představit menší i větší projekty z různých oborů a nahlédnout pod pokličku jednotlivým realizátorům. Dnes odpovídá Jan Hájek, zakladatel a majitel firmy Zážitky.cz, která už 13 let přináší lidem radost skrze nevšední a zajímavé zážitky.

Příběh “zážitků” začal v roce 2008, kdy se Honza rozhodl udělat krok do prázdna a skočit z letadla. Vše dobře dopadlo a postupem času vznikl tým, který zprostředkovává pocity štěstí z nezapomenutelných zážitků i ostatním lidem. Letos v červenci se Zážitky.cz zapsaly do historie jedinečným projektem, a to Prvním koncertem v horkovzdušném balónu.

Vrchní “zážitkář” Honza Hájek

Ahoj Honzo, dneska si budeme povídat hlavně o vašem ojedinělém projektu První koncert v horkovzdušném balónu, který vám na jednu stranu přinesl zaslouženou pozornost, ale určitě byl i dost organizačně náročný. Jak vypadal ten proces rozhodování, než jste se rozhodli do akce jít?

JH: Ahoj Mirku, jak to říct diplomaticky. Já se rozhoduju dost spontánně, takže mi ten nápad přišel fajn a tak jsme si řekli, že to dáme. A bylo to. :)

Heh, rozumím, “Hell, yes” bývá někdy skvělé pravidlo pro rozhodování :)) Jak naznačuješ už v tom výše odkazovaném článku, kde tuhle akci shrnujete, projekt se vyvíjel dost živelně. Jak v kostce vypadala organizace takového projektu?

JH: V rámci nejužšího týmu jsme to řídili vlastně dva, já s kolegyní Julčou. Ovšem do projektu jsme zapojovali plno externích specialistů — kameramanů, specialistů na online stream, specialistů na koncertní techniku, samozřejmě balónáře. Zároveň nám pomáhali i experti z Mall.tv, která nám koncert odvysílala a hodně nás podpořili.

Příprava koncertu v horkovzdušném balónu v plném proudu

Dokážeš odhadnout celkovou časovou náročnost všech zapojených lidí?

JH: Samotný koncert nám všem — celému týmu, zabral v podstatě dva dny. Přípravy pak trvaly cca 3 měsíce z toho poslední měsíc fakt intenzivně. Takže kdybychom to sečetli, včetně hodin, kdy jsme “čekali na počasí”, tak jich byly určitě stovky.

S čím jste předem měli už velké zkušenosti a co pro vás bylo úplně nové?

JH: Tak uměli jsme natáčet video, uměli jsme streamovat z balónu a létat s balónem. Zbytek byla novinka — tj. pořádat koncert, připravit stage pro kapelu atp. Řekl bych, že tak 70% věcí bylo nových a museli jsme se je naučit.

Tohle už od začátku působí jako dost sexy projekt, který přitahuje pozornost a zájem. Jak se to projevilo na práci týmu, v propagaci projektu, získávání partnerů atp.?

JH: Ve firmě je nás po covidu dost málo, ale potřebovali jsme trošku nalít krev do žil. Takže ten projekt ve firmě působil jako živá voda. A protože ten nápad byl super, tak vlastně zaujal “na první dobrou” většinu partnerů, které jsme pro projekt nasbírali.

Tak letíme!

Jak hodnotíš dopady tohoto projektu z pohledu fungování Zážitky.cz? Projeví se to na budoucí strategii firmy? Chystáte se i do budoucna dělat podobné mediálně zajímavé akce?

JH: Byl to od začátku marketingový projekt, byť s přesahem do kultury a zážitků. A myslím, že marketingově zabral a zapůsobil na zvýšení prodejnosti zážitků. Přece jenom nás pandemie a uzavřené zážitkové provozy dost obchodně utlumily.

Kdyby ses měl za projektem zpětně ohlédnout — co Tebe osobně nejvíc překvapilo a co jste se naučili?

JH: Tak například jsem netušil, že kapela na koncert jen “přijde a hraje”. To znamená, že všechny nástroje, zesilovače, kabely, odposlechy, mixážní pulty atp. zajišťuje organizátor koncertu. To byl dost šok :) Na podobných projektech — když děláš něco, co před tebou ještě nikdy nikdo neudělal — mně baví jedna věc. A to, že na začátku ti dost lidí řekne, že to nejde, nepůjde nebo není možné. Ale nakonec, pokud vytrváš a umíš hledat řešení, tak se to vždy udělat dá. A stejně tomu bylo i u Koncertu v balónu. Když kapela viděla velikost balónového koše, když se o rozměrech dozvěděli specialisté na koncertní techniku — všichni svorně prohlásili, že je to nesmysl. A přesto koncert byl a dopadl skvěle. :)

Hvězdy koncertu Tereza Černochová, Matěj Ruppert a Roman Holý
Hvězdy koncertu Tereza Černochová, Matěj Ruppert a Roman Holý

Byla to první taková šílenost, nebo jste už předtím udělali něco podobného?

JH: Děláme šílenosti už delší dobu a stihli jsme toho poměrně dost. Jako jediní skáčeme z horkovzdušného balónu a vyhazujeme z něj i kvadruplegiky (samozřejmě z jejich souhlasem :)), natáčíme zážitkové filmy, skáčeme padákem na Karlův most nebo třeba doručujeme balíčky horkovzdušným balónem.

Vidím, že máte u vás ve firmě i jiné projekty. Jak jste zvyklí je řídit?

JH: Už roky fungujeme na Basecampu. Poslední rok testujeme Asanu a zrovna Koncert v balónu jsme “testovně” dělali celý v Asaně. Stále hledáme ideální nástroj, který bude dostatečné mocný, aby splnil naše očekávání, ale maximálně jednoduchý, aby nezničil uživatele svojí komplikovaností a nepřehledností. Vítěze zatím nemáme :)

A jak teda Asana obstála? Má šanci usídlit se na delší dobu ve vaší firmě? :)

JH: Ano, šanci má. Postavili jsme je vedle sebe s Basecampem, který u nás bydlí už déle. A výsledek je takový, že každý z těchto dvou projektových běžců je dobrý na něco jiného. Basecamp to drtí svou jednoduchostí a přehledností a Asana zas všestranností a mnoha funkcemi navíc.

Jaké důležité milníky vidíš zpětně v dosavadním fungování firmy?

JH: Tak těch milníků už bylo za 13 let docela dost. První určitě, že jsem firmu založil, druhý, že jsem do firmy přijal kolegyni Kláru, která se mnou zážitky buduje už 12 let a bylo mnoho dalších. Že jsme nekrachli po neúspěšné spolupráci s Datartem, že jsme se rozhodli redesignovat web i přes těžkou situaci na trhu, že jsme si koupili první balón a taky, že jsme se neposrali z covidu a rozhodli se, že firmu udržíme. No a Koncert v balónu byl poslední milník, kterej teda fakt stál za to.

Neobvyklý projekt se setkal s velkým úspěchem

My jsme se seznámili vlastně díky tomu, že jsi chtěl do firmy zavést řízení rozvoje pomocí OKR (Objectives & Key Results). Co Tě k tomu inspirovalo a co si od toho slibuješ?

JH: Koncept se mi velmi líbí hlavně tím, že spojuje jak kvantitu, tak kvalitu. Neznám jiný systém, který by takhle smysluplně propojil to, čeho chceš dosáhnout a jak poznáš, že se ti to povedlo. Firmy, které takhle jedou mám rád, vidím, že se jim daří a tak si říkám, že by to mohlo být částečně i OKRkama.

Jaké máš vize do budoucna a jaké zážitky bys čtenářům doporučil?

JH: My se náš byznys snažíme dělat už roky tak, že do nabídky dáváme jen zážitky, které můžeme doporučit. Takže můžu doporučit cokoliv z nabídky www.zazitky.cz. Myslím, že si tu najde každý co mu bude po chuti.

Děkuji za odpovědi a přeji mnoho spokojených klientů.

--

--