Projekty ze života: Jan Křivonožka — kamnář

Mira Vlach & Projektový klub
8 min readJan 4, 2019

V nepravidelné sérii Projekty ze života přináším postupně rozhovory, jejichž hlavním cílem je představit menší i větší projekty z různých oborů a nahlédnout pod pokličku jednotlivým realizátorům. Dnes odpovídá kamnář Jan Křivonožka, mj. vítěz ocenění Živnostník roku MS kraje 2017.

Část Honzova týmu, složeného převážně z rodiny Křivonožkových

Ahoj Honzo, proč si u tebe lidé nechávají stavět kamna nebo sporáky?

JK: Těch motivací je více. Největší roli však myslím hraje souhra 3 hlavních důvodů, které se všechny protínají právě v kamnech :) 1. Lidé při stavbě či rekonstrukci domu řeší soběstačnost. Chtějí vytápět co nejvíce nezávisle na okolí a chtějí mít celé řešení jednoduché. 2. Chtějí mít topení, které funguje zdravě, efektivně a zároveň je to srdce domu, které vypadá hezky a zdobí interiér. 3. Více a více se staví velmi dobře zateplené domy, ve kterých jiná topidla na dřevo, než naše těžká kamna, výrazně přetápí a tedy přirozeně a logicky vzniká větší zájem o tenhle způsob topení, který vydává příjemné sálavé teplo po velmi dlouhou dobu bez nutnosti přikládat. Často hraje velkou roli i vztah k tradici. Je až s podivem, kolik i velmi mladých lidí za mnou přijde s tím, že od dětství mají sen o tom, jak v jejich domě budou nějaká kamna.

Kdo je tedy tvůj typický zákazník a jaká kamna stavíš nejčastěji?

JK: Po celou dobu, co kamna stavím mám prakticky stejný typ zákazníků. Je to rodina, která řeší stavbu či rekonstrukci domu pro trvalé bydlení. Ti lidé mají velmi často hodně blízko k přírodním materiálům a také je používají při stavbě a kamna jsou pro ně klíčovým dílkem do celé mozaiky věcí, ze kterých skládají to své vysněné bydlení. Jak už jsem zmínil, dost často jsou to lidé, kterým je blízká soběstačnost a co největší nezávislost. Méně často jsou to i lidé, kteří řeší víkendovou chalupu. U těchto případů často nastane, že společně dojdeme k závěru, že kamna nejsou ekonomicky nejvhodnějším řešením pro jejich typ užívání a odkážu je třeba na kolegu krbaře apod.

Vymýšlím a realizuji výhradně topidla tzv. akumulační. Tedy nedělám krby, které jsou primárně estetickým doplňkem interiéru, ale za ohništěm je hned komín a celá stavba je prakticky studená a hřeje jen přes teplovzdušné mřížky a přes sklo. Nejčastěji tedy stavíme tzv. těžká akumulační kamna, která mají hmotnost cca 2000–2500 kg a za ohništěm je až 10 metrů tahového systému, kterým kouř projde, než odejde komínem, takže kamna díky tomu velmi dlouho hřejí a v praxi člověk topí 1x denně a neřeší žádné přikládání. Oheň během 3 hodin shoří, ale kamna hřejí celý den. Občas postavíme nejtradičnější topidlo, kterým je kachlový sporák, který slouží primárně k vaření a pečení, ale samozřejmě dobře i vytápí.

Vnímáš novou zakázku na kamna jako projekt nebo je to spíše rutina? V čem se popř. jednotlivé zakázky liší?

JK: Určitě vnímám každá kamna jako projekt. Vždy je postup práce i výsledek velmi odlišný a závislý od požadavků zákazníka a potřeb jeho domu. Dost to samozřejmě ovlivňuje životní styl zákazníka, neboť každý má na kamna odlišné požadavky. Mám zkušenost například z realizace kamen ve 3 zcela identických katalogových typech bungalovu ze slaměných balíků. Na počátku si všichni mysleli, že to bude hračka a půjde o 3 identické projekty, ale nakonec se ukázalo, že ve všech 3 případech šlo o dost odlišné představy a požadavky zákazníka, takže vznikly 3 zcela odlišné stavby, které mají samozřejmě stejný výkon, ale jinak jsou dost jiné. Pokud si ale představím stavbu kamen od prvního telefonátu s poptávkou zákazníka až po předání kamen a první oheň v nich, tak je tam mnoho fází, u kterých jsem si našel prakticky dost rutinní proces, který se stále opakuje. Mnoho fází ale procesem řešit nelze, zejména se jedná o návrh myšlenky kamen a celkové strategie vytápění domu, tam je to hodně kreativní a je možno mnoho kombinací a variant funkčních i estetických.

Jak dlouho trvá dodat hotová kamna a jaká je běžná cena? Kolik peněz by si měl zájemce minimálně připravit?

JK: Pokud se budeme bavit třeba o průměrné zakázce v roce 2018, kdy jsme realizovali 20 projektů, tak celková doba od začátku příprav až po zapálení v kamnech, je 12 měsíců. Průměrná cena byla cca 210 000 Kč bez DPH. Jako projekt se ovšem považuje celková zakázka, kdy často děláme velká kamna a k nim i malý sporák. Jen pro zajímavost uvedu ještě, že nejdražší loňský projekt stál cca 400 000 Kč bez DPH a byl to atypický sporák a veliká kamna, složitého tvaru s velmi náročnou přípravou. Nejlevnější naopak byla stavba jednoduchého nízkorozpočtového sporáčku, který byl asi za 65 000 Kč bez DPH.

Může si někdo udělat taková kamna doma sám svépomocí?

JK: Ano je to možné i když je to spíše výjimečná záležitost vzhledem k pracnosti stavby a odborné náročnosti přípravy i samotných detailů provedení. Existuje ale u nás jeden kamnář (Jan Hrabec, www.hlinenakamna.cz), který se zaměřil čistě jen na to, že lidem kamna vymýšlí a následně jim dodá materiál a dělá jim asistenci po dobu stavby, kterou si realizují zcela sami. Já osobně tohle dělat neumím, protože kamna, která vymýšlím jsou poměrně složitá a neumím veškeré detaily a postupy nějak rychle a stručně vysvětlit laikovi. Kolega Hrabec to ale dle všeho zvládá velmi dobře a má mnoho spokojených zákazníků, takže je vidět, že to jde a já mám velkou radost, že tuhle službu někdo u nás dělá a já se to tedy nemusím učit :)

Je možné postavit funkční kamna v panelovém bytě? :)

JK: Jasně, neměl by teoreticky být žádný problém. Nutnou podmínkou je funkční komín a dostatečně únosná podlaha. Při troše fantazie si tedy docela dobře umím představit i realizaci prostorově méně náročných těžkých kamen i v 8. patře v paneláku na sídlišti.

Na co si dát jako zákazník pozor při výběru kamnáře a při přebírání kamen?

JK: Skvělá otázka. Vzhledem k tomu, že kamna jsou poměrně citlivá záležitost a většina lidí je vnímá jako jednu ze zcela nejdůležitějších věcí v domácnosti, tak se myslím hodně vyplatí dobře vybrat. Kamnář musí určitě velmi dobře zvládat řemeslo, to je podmínka nutná, ale nikoliv postačující. Je fajn, když kamnář geograficky působí alespoň relativně poblíž místa realizace. Jsou však i kamnáři, kteří s nadšením jezdí stavět po úplně celé ČR, takže tohle je asi individuální. Nejdůležitější však je, aby kamnář uměl dobře pochopit, co zákazník potřebuje a chce a aby ho ten určitý styl stavby bavil. Musí prostě dojít k takové ideální souhře. Každý kamnář má tak trochu svůj styl a je dobré, když se to potká se stylem zákazníka. Já osobně když vnímám, že lidé chtějí něco, co je mimo moji specializaci či v tom nejsem tak silný, moc rád jim doporučím kolegu, pro kterého je to právě jeho oblíbená parketa.

Při předávání kamen je dobré zkontrolovat si detaily stavby, zda je vše uděláno dle představ. Důležité je i nechat si od kamnáře ukázat funkčnost kamen, tedy, že v nich oheň hoří a taky vysvětlit postup zatápění a funkci klapek, pokud jsou. Zákazník prostě musí pochopit princip funkce a veškeré aspekty obsluhy topidla. Kamnář by měl předat detailní návod k obsluze kamen i k jejich čištění a také protokol o výpočtu a dimenzování ohniště a tahů kamen. Dobrý standard je i předání nějakého výpočtu tepelných ztrát, dle kterého je vidět, proč kamna mají zrovna takový výkon a jak velký výkon musíme ještě dodat do domu krom kamen atd.

Vystačíš si sám či máš nějaký tým spolupracovníků?

JK: V roce 2011 jsem začínal sám a tehdy jsem si myslel, že všechno budu perfektně zvládat. Asi po 2 letech jsem zjistil, že to není nejlepší cesta a našel jsem si pomocníky pro samotnou stavbu kamen, aby ta finální fáze projektu, tedy stavba u zákazníka doma, proběhla co nejrychleji. Ani tohle ale nebylo úplně ideální, protože jsem zjistil, že objem těch příprav před samotnou stavbou je ještě větší, než stavba samotná, takže poslední 2 roky jsme v týmu 5 lidí a každý se krom stavby samotné zabývá i nějakou specifickou částí přípravy. Celkem zajímavé přitom je, že po tolika letech hledání kolegů jsem nakonec skončil u toho, že z 5 lidí jsou 4 Křivonožkové (2 bráchové a můj otec) a potom mám kolegu, se kterým jsme dávněji řešili mnoho neziskových projektů v ochraně přírody a teď spolu děláme i kamna a tenhle kolega je původně filozof a občasný arborista a je schopný copywriter, takže se stará o náš web a FB profil a píše blog. Můj otec je zámečník a připravuje atypické klapky a pomocné železné konstrukce k ohništím, což nám umožňuje být velmi variabilní v řešeních kamen, protože jinak se tyhle věci nikde neprodávají. Můj bratr je původně ITák a baví ho fotit, takže se stará o fotodokumentaci a videa ze staveb a dělá skvělé 3D modely kamen před stavbou, což nás taky v posledním roce ohromně posunulo vpřed. Zejména u tvarově hodně složitých konstrukcí kamen v interiérech. A můj druhý brácha je stavař a dělá si svůj projekční business, ale pro mě počítá speciální stavařské věci jako občas statiku a hlavně výpočty tepelných ztrát. Dohromady jsme ale všichni na volné noze a každý má krom kamen i další aktivity, i když já už krom kamen dělám jen ve volném čase pár neziskových projektů. Kamna jsou pro mě práce na totálně plný úvazek.

Mira Vlach: Děkuji za odpovědi a přeji mnoho spokojených klientů.

--

--