Projekty ze života: Martin Perlík — konzultant a projektant rekonstrukcí RD a bytů

Mira Vlach & Projektový klub
5 min readJan 24, 2019

--

V nepravidelné sérii Projekty ze života přináším postupně rozhovory, jejichž hlavním cílem je představit menší i větší projekty z různých oborů a nahlédnout pod pokličku jednotlivým realizátorům. Dnes odpovídá Martin Perlík — konzultant a projektant rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Martin je mj. Živnostník roku 2016 Hlavního města Prahy a autor 2 odborných knih o bydlení vydaných u nakladatelství Grada. Na Facebooku spravuje stránku Stavařský blog.

Martin Perlík

Ahoj Martine, jak zpětně hodnotíš to, že ses profesně zaměřil pouze na rekonstrukce?

MP: Ahoj Miro, zúžení záběru byl dobrý krok. Ve stavařině je stejně jako v jiných oborech problém, že je toho potřeba znát pořád víc. Původně jsem si myslel, že to bude jednoduché a brzy mi dojdou témata, kterými bych se zabýval, ale je to takové „Vím, že nic nevím.“. Čím víc se do problematiky starých domů ponořuji, tím více objevuji oblasti, o kterých bych se rád dozvěděl víc. Teď naposledy to bylo téma údržby rodinného domu.

S čím musí počítat člověk, který si chce koupit dům a zrekonstruovat si jej?

MP: Hlavně s tím, že si musí vyčlenit i dost vysokou částku na samotnou rekonstrukci. Pokud má k dispozici 5 milionů, tak nemůže koupit starý dům za 4 miliony a předpokládat, že ho za milion zrekonstruuje, spíše naopak.

Martin poprvé drží v ruce knihu Jak vybrat rodinný dům (září 2017)

Jak často se stává, že se cena rekonstrukce ještě výrazněji změní po započetí stavebních prací na základě nově zjištěných informací o reálném stavu domu? Mívají rozpočty rekonstrukcí větší tendenci bobtnat v průběhu stavby než např. u novostaveb?

MP: Nárůst nákladů o 20 % se u rekonstrukce považuje ještě za docela dobrý výsledek. Otázkou spíš je, jaká byla příčina růstu ceny. Často to jsou změny v požadavcích majitelů domu a nebo náklady na další práce kolem domu. Ano, zrekonstruovali jste dům, ale co plot, chodníčky nebo zahrada? To jsou další statisíce korun, které musíte vydat. A to je pak stejné u rekonstrukce jako u novostavby.

Když zítra vyhraju v loterii 20 milionů a začnu rovnou hledat dům na rekonstrukci v Praze nebo jejím okolí… Kdy nejdříve se budu moci nastěhovat, pokud vše půjde hladce?

MP: Peníze jsou sice nutnost, ale čas zase tolik neušetří. Je totiž potřeba, aby sis ujasnil, kde a v čem chceš bydlet a jak se o ten dům chceš v budoucnu starat. V ideálním případě ti rozvažování a nákup domu zabere alespoň tři měsíce. Dalšího tři čtvrtě roku budeš řešit studii, projekt a povolení. A až další rok budou firmy stavět. Dohromady tedy alespoň dva roky.

Vlhké celé přízemí

Jak vypadá tvá obvyklá skladba práce? Kolik projektů rekonstrukcí jsi schopný zvládat souběžně?

MP: Obvykle pracuji na dvou až třech větších zakázkách, což jsou rekonstrukce domu, a dvou až třech menších. To mohou být rekonstrukce bytu, nebo zpracování zprávy pro posouzení domu. Ale nedá se to tak úplně brát, protože na zakázkách se podílí i můj bratr a otec, kteří mají zároveň své vlastní projekty a já zároveň pomáhám v těch jejich. Do toho musím z hlediska času započítat i psaní článků na blog, stránku na facebooku, rozvíjení produktu posouzení domu a další marketing. Poslední dobou mám pocit, že jsem z půlky manažer.

Jak se pozná kvalitní projektant? V čem se nejvíce projeví zkušenosti? A může mít v něčem výhodu začínající projektant?

MP: Projektant je ten, kdo dává věci do souvislostí. Musí mít přehled napříč stavebními obory, aby věděl, jestli to, co navrhuje, je reálné a nenarazí to u statika, na stavebním úřadě nebo na peněženku stavebníka. Zkušenosti se projeví v tom, že ví předem, kde může čekat zádrhele. To začátečníkovi chybí. Začínající projektant má naopak většinou daleko více času. Tím, že není natolik provázaný s dalšími profesionály nebo není tak často poptávaný, má čas experimentovat a nabírat zkušenosti. Myslím si, že zvlášť ve stavařině není dobré svůj rozvoj uspěchat. Je dobré analyzovat chyby a učit se z nich.

Koníček — víkend za kovadlinou

Jak momentálně vnímáš stavební trh z pohledu stavebníka, který se chystá rekonstruovat RD? Daří se lidem sehnat kvalitní dodavatele, řemeslníky, stavební dozor..?

MP: Sehnat řemeslníky a firmy je problém. Vypadá to, že se staví o sto šest, přitom to není takový zázrak. Před krizí se v roce 2007 dokončilo 41 600 bytových jednotek a firem bylo dost. V roce 2017 to bylo jen 31 500 bytů a firem je nedostatek.

Příčinou je, že po krizi odešlo ze stavebnictví hodně lidí do jiných oborů. V roce 2008 pracovalo ve stavebnictví 413 129 lidí. V roce 2016 jen 358 353 lidí. To znamená, že odešlo skoro 55 000 lidí a ti teď chybí.

Napadají tě nějaké příklady, kdy se tvé podnikatelské záměry nevyvíjely podle představ?

MP: Takových věcí je hodně a pokud rozvíjíš něco nového, tak přijdou vždycky. Já víc experimentuji v podnikatelské rovině, v té odborné jsem velmi konzervativní.

Před lety jsem rozvíjel projekt konzultace před nákupem nemovitosti, v rámci kterého bych radil lidem, kteří vůbec nevědí, jestli chtějí dům, nebo byt. Měl jsem i zkušební účastníky zadarmo a líbilo se jim to. Ale když jsem to začal nabízet za peníze, tak si to za tři čtvrtě roku nikdo neobjednal. Naštěstí mě to stálo „jen“ spoustu času nad službou, která skončila v šuplíku. Podobně dopadlo i posuzování domů na dálku, to si sice pár lidí objednalo, ale také už ji na mém webu nenajdeš.

Napsal jsi dvě knihy, které vydalo nakladatelství Grada. Jak náročné bylo je napsat a jak se ti to dařilo skloubit s ostatní prací?

MP: U psaní knihy je nejdůležitější ji vůbec dotáhnout do konce i v okamžiku, kdy prvotní nadšení opadne. Je potřeba systematičnost. Dobře si práci rozvrhnout a nespěchat. Napsat knihu zabere rok i víc času. Čistého času jsem to u první knihy, kdy jsem si hodiny počítal, měl asi 500 hodin. Samotné psaní mi z toho zabralo zhruba polovinu času, další je shánění fotek a kontroly, revize a další revize a další kontroly.

Já jsem si na psaní vyhradil v samotné psací fázi vždy 1–2 hodiny denně každé ráno a pak se věnoval běžné práci. Když přišly revize, zahrnul jsem to do běžných pracovních bloků přes den. To při hodině až dvou denně dělat nejde.

Když se někdo rozhodne psát knihu, nemůže při tom moc myslet na peníze. Těch z toho moc není. Já myslel hlavně na lidi, kteří si ji budou číst, aby jim pomohla při rekonstruování domu.

Mira Vlach: Děkuji za odpovědi a přeji mnoho spokojených klientů.

--

--