Projekty ze života: Stanislav Ubík — vývojář a programátor aplikací pro Android

Mira Vlach & Projektový klub
3 min readJan 9, 2019

--

V nepravidelné sérii Projekty ze života přináším postupně rozhovory, jejichž hlavním cílem je představit menší i větší projekty z různých oborů a nahlédnout pod pokličku jednotlivým realizátorům. Dnes odpovídá Stanislav Ubík, vývojář a programátor aplikací pro Android, mj. držitel ocenění 2. místo Živnostník roku MS kraje 2013.

Stanislav Ubík

Ahoj Stando, jaký bývá důvod pro objednávku aplikace pro Android?

SU: Objednávky se scházejí z různých zdrojů. Firmy často chtějí aplikacemi řešit interní procesy. Instituce a neziskovky chtějí prezentovat informace a jednotlivci se snaží svou originální aplikací prosadit mezi miliony dalšími.

Baví tě vytvářet na volné noze aplikace pro Android?

SU: Velice. Programuji od čtrnácti let, podnikám od osmnácti. Zadání, která realizuji, jsou nesmírně rozmanitá. Obor je to velmi dynamický, takže téměř každý den se učím novým věcem.

Aplikace Czech Republic Land of Stories

Kolik stojí a jak rychle se dá vytvořit průměrná aplikace?

SU: Vytvořit jednu obrazovku zabere půl až dva člověkodny. Tohle záleží na funkcionalitě obrazovky a na jejím designu. Průměrná aplikace může mít takových obrazovek 10, takže při mém člověkodni 8.000 Kč/MD se dostávám v průměru k 80.000 Kč za aplikaci.

Aplikace SmogAlarm

Jaká kritéria úspěšnosti se dají stanovit pro projekt nové aplikace?

SU: U interní firemní aplikace to může být zvýšení efektivity procesu výroby či poskytování služby. U aplikace pro neziskový sektor počet jejích stažení. U veřejných aplikací to může být průměrné uživatelské hodnocení. Aplikace by samozřejmě měla být stabilní na co největším množství zařízení.

Aplikace Seznamka.cz

A v čem je těžké zajistit stabilitu pro různá zařízení? Jaké jsou mezi zařízeními rozdíly?

SU: Androidí aplikace můžeš spouštět na mobilech i tabletech. Google Play například u mé aplikace SmogAlarm uvádí, že lze spustit na 13 tisících různých zařízení. Ta mají odlišnou hardwarovou výbavu (rozlišení displeje, poměr stran, velikost paměti,…) a odlišné verze Androidu. Nové verze Androidu přinášejí funkce nové, opouštějí funkce staré a přinášejí nové restrikce.

Aplikace Čistý komín

Jak probíhá řízení projektu, pokud se vyvíjí např. i serverová část a souběžná aplikace pro iOS?

SU: Stává se, že se nad jedinou aplikací sejde Android vývojář, iOS vývojář, serverový programátor, grafik a webař. Pak je vhodná i funkce projektového manažera, který nás všechny dá do latě :) Tohle často zařizuje klient, který mě poptává. Na podporu řízení projektu mohou být využity aplikace jako je Trello nebo Google Docs.

Aplikace Mokřady

Kolik hodin ročně zabere údržba už hotové appky?

SU: Je to hodně individuální. Nejčastěji jsou to jednotky hodin ročně. Jde o řešení nahlášených selhání aplikace, rozšiřování funkcionality nebo přizpůsobování aplikace novým verzím Androidu.

Mira Vlach: Děkuji za odpovědi a přeji mnoho spokojených klientů.

--

--