Projekty ze života: Stanislav Ubík — vývojář a programátor aplikací pro Android
V nepravidelné sérii Projekty ze života přináším postupně rozhovory, jejichž hlavním cílem je představit menší i větší projekty z různých oborů a nahlédnout pod pokličku jednotlivým realizátorům. Dnes odpovídá Stanislav Ubík, vývojář a programátor aplikací pro Android, mj. držitel ocenění 2. místo Živnostník roku MS kraje 2013.
Ahoj Stando, jaký bývá důvod pro objednávku aplikace pro Android?
SU: Objednávky se scházejí z různých zdrojů. Firmy často chtějí aplikacemi řešit interní procesy. Instituce a neziskovky chtějí prezentovat informace a jednotlivci se snaží svou originální aplikací prosadit mezi miliony dalšími.
Baví tě vytvářet na volné noze aplikace pro Android?
SU: Velice. Programuji od čtrnácti let, podnikám od osmnácti. Zadání, která realizuji, jsou nesmírně rozmanitá. Obor je to velmi dynamický, takže téměř každý den se učím novým věcem.
Kolik stojí a jak rychle se dá vytvořit průměrná aplikace?
SU: Vytvořit jednu obrazovku zabere půl až dva člověkodny. Tohle záleží na funkcionalitě obrazovky a na jejím designu. Průměrná aplikace může mít takových obrazovek 10, takže při mém člověkodni 8.000 Kč/MD se dostávám v průměru k 80.000 Kč za aplikaci.
Jaká kritéria úspěšnosti se dají stanovit pro projekt nové aplikace?
SU: U interní firemní aplikace to může být zvýšení efektivity procesu výroby či poskytování služby. U aplikace pro neziskový sektor počet jejích stažení. U veřejných aplikací to může být průměrné uživatelské hodnocení. Aplikace by samozřejmě měla být stabilní na co největším množství zařízení.
A v čem je těžké zajistit stabilitu pro různá zařízení? Jaké jsou mezi zařízeními rozdíly?
SU: Androidí aplikace můžeš spouštět na mobilech i tabletech. Google Play například u mé aplikace SmogAlarm uvádí, že lze spustit na 13 tisících různých zařízení. Ta mají odlišnou hardwarovou výbavu (rozlišení displeje, poměr stran, velikost paměti,…) a odlišné verze Androidu. Nové verze Androidu přinášejí funkce nové, opouštějí funkce staré a přinášejí nové restrikce.
Jak probíhá řízení projektu, pokud se vyvíjí např. i serverová část a souběžná aplikace pro iOS?
SU: Stává se, že se nad jedinou aplikací sejde Android vývojář, iOS vývojář, serverový programátor, grafik a webař. Pak je vhodná i funkce projektového manažera, který nás všechny dá do latě :) Tohle často zařizuje klient, který mě poptává. Na podporu řízení projektu mohou být využity aplikace jako je Trello nebo Google Docs.
Kolik hodin ročně zabere údržba už hotové appky?
SU: Je to hodně individuální. Nejčastěji jsou to jednotky hodin ročně. Jde o řešení nahlášených selhání aplikace, rozšiřování funkcionality nebo přizpůsobování aplikace novým verzím Androidu.
Mira Vlach: Děkuji za odpovědi a přeji mnoho spokojených klientů.